Title Image

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΣΑΒΒΑΤΟ 18 | 06 | 2022

09.00-09.30 ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ – ΕΓΓΡΑΦΕΣ
09.30-09.45 ΕΝΑΡΞΗ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ
Χαιρετισμός: Γεώργιος Χρούσος
09.45-11.15 ΣΥΝΕΔΡΙΑ 1
Ακτινολογία και Παιδιατρική Ενδοκρινολογία
Προεδρείο: Μαρία Αργυροπούλου, Όλγα Φαφούλα
09.45-10:15 MRI υπόφυσης Μαρία Αργυροπούλου
10.15-10.45 Διερεύνηση σκελετικών δυσπλασιών Βασιλική Δερμετζόγλου
10.45-11.15 Η χρήση του υπερηχογραφήματος στην καθημερινή πράξη της παιδιατρικής ενδοκρινολογίας Φρειδερίκη Παπαδοπούλου
11.15-11.30 ΣΥΝΕΔΡΙΑ 2
Ενημέρωση για τις εξειδικεύσεις της Παιδιατρικής

Προεδρείο: Γεώργιος Χρούσος
Ομιλία Αντώνιος Βουτετάκης
11.30-12.00 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ ΚΑΦΕΣ (Επίσκεψη στην Έκθεση & Παρουσίαση ePosters)
12.00-13.00 ΣΥΝΕΔΡΙΑ 3
Ενδιαφέροντα Θέματα

Προεδρείο: Χριστίνα Κανακά – Gantenbein, Μαρία Καράντζα
12.00-12.30 Μπορούν οι χειρισμοί της οστικής ηλικίας να βελτιώσουν το τελικό ανάστημα; Διονύσιος Χρύσης
12.30-13.00 Όταν η παιδιατρική Ενδοκρινολογία συναντά τη Γενετική Κωνσταντίνος Στρατάκης
13.00-13.30 ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΔΙΑΛΕΞΗ 1
13.30-14.00 ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΔΙΑΛΕΞΗ 2
14.00-14.15 ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ
14.15-15.30 ΣΥΖΗΤΗΣΗ ePOSTERS ΜΕ ΕΛΑΦΡΥ ΓΕΥΜΑ
Προεδρείο:
Ζαχαρούλα Καραμπούτα, Παναγιώτα Τριανταφύλλου
15.30-17.00 ΣΥΝΕΔΡΙΑ 4
Επίκαιρα θέματα στην Παιδιατρική Ενδοκρινολογία

Προεδρείο: Δημήτριος Γουλής, Αντώνιος Βουτετάκης
15.30-16.00 Covid-19 λοίμωξη και διαβήτης Χριστίνα Κανακά – Gantenbein
16.00-16.30 Πρόσφατες κατευθυντήριες οδηγίες στην παιδιατρική ενδοκρινολογία Ευαγγελία Χαρμανδάρη
16.30-17.00 Υποκλινικός υποθυρεοειδισμός στα παιδιά και εφήβους: θεραπεία ή μόνο παρακολούθηση; Ασημίνα Γαλλή – Τσινοπούλου
17.00-17.30 ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΔΙΑΛΕΞΗ 3
17.30-18.00 ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΔΙΑΛΕΞΗ 4
18.00-18.45 ΔΙΑΛΕΞΗ 1
Προεδρείο: Ευαγγελία Χαρμανδάρη, Γεώργιος Χρούσος
“Θεραπεία με αυξητική ορμόνη σε παιδιά που γεννήθηκαν με SGA και η επίδραση στη νεφρική λειτουργία” How multidisciplinary care and growth hormone treatment improve the health and development of children with Prader-Willi syndrome
Anita Hokken- Koelega
18.45-19.30 ΔΙΑΛΕΞΗ 2
Προεδρείο: Διονύσιος Χρύσης, Ελπίς – Αθηνά Βλαχοπαπαδοπούλου
Testing for GH deficiency; pitfalls and caveats
Stefano Cianfarani
19.30-20.00 ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ
Χαιρετισμοί
20.00-21.00 Κεντρική Διάλεξη
Προεδρείο: Γεώργιος Χρούσος, Φωτεινή Φενέλη Καραχάλιου
Δημόσια Υγεία που αφορά το παιδί και τον έφηβο στη χώρα μας Άγις Τσουρός
Σχολιασμός: Γεώργιος Χρούσος

ΚΥΡΙΑΚΗ 19 | 06 | 2022

09.30-11.00 ΣΥΝΕΔΡΙΑ 5
Νέες θεραπείες στην Παιδιατρική Ενδοκρινολογία
Προεδρείο: Βάγια Τζιαφέρη, Καλλιόπη Κώτσα
09.30-10.00 Σετμελανοτίδη Βασιλική Γκρέκα-Σπηλιώτη
10.00-10.30 Παράγωγα αυξητικής ορμόνης μακράς δράσης Ελπίς – Αθηνά Βλαχοπαπαδοπούλου
10.30-11.00 Κορτικοστεροειδή μακράς δράσης Πηνελόπη Σμυρνάκη
11.00-11.30 ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΔΙΑΛΕΞΗ 5
11.30-12.00 ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΔΙΑΛΕΞΗ 6
12.00-12.30 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ ΚΑΦΕΣ (Επίσκεψη στην Έκθεση & Παρουσίαση ePosters)
Προεδρείο: Λέλα Σταμογιάννου, Ιουλία Πολυχρόνη
12.30-13.00 ΣΥΝΕΔΡΙΑ 6
Εφηβική ιατρική
Προεδρείο: Ασημίνα Γαλλή Τσινοπούλου
ΠΜΣ Εφηβική Ιατρική και Φροντίδα Υγείας Εφήβων: γνωρίζοντας τον έφηβο ως παιδίατρος Μαρία Παλαμπουγιούκη

Σε συνεργασία με το ΠΜΣ «Εφηβική Ιατρική» του ΑΠΘ

13.00-14.00 ΣΥΝΕΔΡΙΑ 7
Ενδιαφέροντα Διαβητολογικά Περιστατικά
Προεδρείο: Δημήτριος Σκούτας, Μαρία Παπαγιάννη
13.00-13.20 Σακχαρώδης Διαβήτης: νέα πρόσωπα μιας παλιάς νόσου Παναγιώτα Τριανταφύλλου
13.20-13.40 Μετάβαση ασθενών με ΣΔ-1 σε ιατρεία παρακολούθησης ενηλίκων (από την πλευρά του παιδιάτρου)
Ιωάννης Ανάργυρος Βασιλάκης
13.40-14.00 Μετάβαση ασθενών με ΣΔ-1 σε ιατρεία παρακολούθησης ενηλίκων (από την πλευρά του διαβητολόγου ενηλίκων)
Καλλιόπη Κώτσα

Σε συνεργασία με τη ΔΕΒΕ

14.00-15.00 ΣΥΝΕΔΡΙΑ 8
Ενδοκρινολογία του Νεογνού
Προεδρείο: Ελισάβετ Διαμαντή, Αθανάσιος Χριστοφορίδης
14.00-14.30 Υπογλυκαιμία – Υπεργλυκαιμία στη νεογνική ηλικία Ελισάβετ Διαμαντή – Αθανάσιος Χριστοφορίδης
14.30-15.00 Διαταραχές μεταβολισμού του ασβεστίου στα νεογνά Χρήστος Τσακαλίδης – Όλγα Φαφούλα

Σε συνεργασία με την ΠΕΒΕ

15.00-15.30 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ ΚΑΦΕΣ (Επίσκεψη στην Έκθεση & Παρουσίαση ePosters)
15.30-16.30 ΣΥΝΕΔΡΙΑ 9
Ενδοκρινολογία και Ευεξία
Προεδρείο: Χριστίνα Κανακά – Gantenbein, Βασιλική Γκρέκα-Σπηλιώτη
15.30-16.00 Η μουσική ως αντίδοτο / αντίδωρο Νικόλαος Σκορδής
16.00-16.30 Η ενδοκρινολογία της ανταμοιβής Νικόλαος Νικολαϊδης
16.30-18.00 ΣΥΝΕΔΡΙΑ 10
Ενδιαφέροντα Περιστατικά
Προεδρείο: Κωνσταντίνα Κώστα, Κυριακή Τσιρουκίδου
Ασθενής με αντίσταση στις θυρεοειδικές ορμόνες οφειλόμενη σε νέα De Novo μετάλλαξη του γονιδίου THRB Μαρία Δολιανίτη
Έφηβος με σύνδρομο Cushing. Προκλήσεις στην αντιμετώπιση Γεώργιος Παλτόγλου
Triple A syndrome Γεωργία Σωτηρίου
Κοντό ανάστημα και καθυστερημένη εφηβεία Αριστείδης Γιαννακόπουλος
Σύνδρομο αντίστασης στα ανδρογόνα Μαρία Παπαγιάννη
18.00-18.15 ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ – ΣΧΟΛΙΑ – ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ
Ευαγγελία Χαρμανδάρη